Chcete vyberať poplatky od pacientov? Zoznámte sa s pravidlami, ktoré je nutné dodržať, aby bol váš postup zákonný

 • 14. marca 2023
 • online platforma MS Teams
 • 45€
Program workshopu

POZÝVAME VÁS NA WEBINÁR, NA KTOROM SA DOZVIETE, NA ČO SI DÁVAŤ POZOR PRI VYBERANÍ POPLATKOV OD VAŠICH PACIENTOV!

Zdravotná starostlivosť je služba s vysokou pridanou hodnotou. Robíte pre svojich pacientov viac ako je štandard preplácaný zdravotnými poisťovňami? Uvažujete o rozdelení svojich služieb na základnú starostlivosť a na nadstavbu, ktorá umožní záujemcovi získať vyšší komfort a vašej ambulancii nový zdroj príjmu? Boríte sa s tým, že platby od poisťovní už dlhodobo nepokrývajú náklady vašej ambulancie? Alebo ste nezmluvná ambulancia, no nemáte istotu, za aké služby môžete od pacientov účtovať poplatky? Pozývame vás na praktický webinár, na ktorom do „poslednej šrubky“ rozoberieme tému poplatkov v ambulancii. Nebojte sa, nebude to teória – vysvetlíme základné pravidlá a ukážeme príklady z praxe, ktoré vám pomôžu upraviť vaše cenníky tak, aby ste boli v bezpečí a aby ste od pacientov mohli účtovať služby nad rámec toho, čo je „štandard“.


ČOMU SA BUDEME VENOVAŤ?

 • Stručne a zrozumiteľne vysvetlíme základné povinnosti ambulancie týkajúce sa cenníka a zoznamu výkonov – kde sú upravené + praktická pomôcka na zapamätanie.
 • Aké riziká hrozia ambulancii, ak účtuje poplatky v rozpore so zákonnými pravidlami?
 • Poďme na to prakticky – vysvetlíme, aký je rozdiel medzi zmluvnou a nezmluvnou ambulanciou z pohľadu možnosti vyberať od pacienta poplatky.
 • Mám zmluvu s poisťovňou. Môžem si žiadať od pacienta doplatok, ak mi poisťovňa platí málo?
 • Musím mať cenník, aj keď som nezmluvný poskytovateľ a pracujem na priame platby bez zmluvy s poisťovňami?
 • Som zmluvný poskytovateľ a vyberám od pacientov paušálny poplatok za „nadštandard“. Prešlo mi to na VÚC-ke, teda je to v poriadku, však? Veruže nemusí… Ukážeme príklady vyslovene nezákonných poplatkov, pri ktorých je len otázkou času, kedy ich VÚC postihne pokutou.
 • Zaujímajú vás kazuistiky? Ponúkneme vybrané rozhodnutia VÚC, ktorými boli uložené pokuty, a ozrejmíme, aké poučenie si z toho môžete zobrať do praxe.
 • Ide do tuhého – toto sú 4 základné pravidlá, ktoré ak dodržíte, bude váš cenník OK.
 • Good practice – za toto by ste si poplatky mohli pýtať.
 • … a čerešnička na torte – nezabudnite cenník správnym spôsobom zverejniť. Máme pre vás praktický návod, ktorý viete okamžite využiť.

PRE KOHO JE WEBINÁR URČENÝ?

Webinár je určený pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a pre zdravotníckych pracovníkov s prihliadnutím na špecifické otázky vznikajúce pri práci klinických psychológov, poradenských, pracovno-organizačných psychológov a klinických logopédov. Odpovede nájdu aj ďalší špecialisti pôsobiaci v ambulantnej oblasti.


SPÍKRI

JUDr. Ivan Humeník, PhD., partner v advokátskej kancelárii h&h PARTNERS

Mgr. Lenka Kavarniková, právnik v advokátskej kancelárii h&h PARTNERS


KEDY A KDE?

Termín: 14.3.2023 (utorok) od 15.00 do 17.15

Miesto: online prostredníctvom platformy MS Teams


INFORMÁCIE O CENE WEBINÁRA

Cena webinára je 45 EUR/osoba, avšak v prípade prihlásenia 3 a viacerých účastníkov z jednej spoločnosti poskytujeme zľavu 10% z registračného poplatku. Nie sme platcami DPH.

Deň pred termínom konania webinára zašleme zaregistrovaným účastníkom, ktorí uhradili registračný poplatok, odkaz s prístupovými údajmi, prostredníctvom ktorého budú môcť webinár sledovať online.


INFORMÁCIE K PRIHLÁSENIU

Prihlásiť sa môžete priamo na našej stránke prostredníctvom registračného formulára, v ktorom si zároveň môžete vybrať, či registračný poplatok uhradíte kartou alebo bankovým prevodom.

Ak sa webinára nebudete môcť zúčastniť v deň jeho konania, nič sa nedeje, každému zaregistrovanému účastníkovi, ktorý uhradil registračný poplatok, zašleme do niekoľkých dní od skončenia webinára prístupové údaje k jeho kompletnému záznamu, ktorý bude mať k dispozícii po dobu 1 týždňa.


MÁTE OTÁZKU?

Napadá vám k danej téme nejaká otázka? Pošlite nám ju vopred na office@medius.sk a my sa ju pokúsime zakomponovať priamo do obsahu webinára.


Odbornými partnermi webinára sú Slovenská komora psychológov a Slovenská komora iných zdravotníckych pracovníkov, v ktorých je webinár aj kreditovaný (2 kredity).

Chcete vyberať poplatky od pacientov? Zoznámte sa s pravidlami, ktoré je nutné dodržať, aby bol váš postup zákonný

Program workshopu - Chcete vyberať poplatky od pacientov? Zoznámte sa s pravidlami, ktoré je nutné dodržať, aby bol váš postup zákonný

1. Blok: Všetko, čo by ste mali vedieť, ak chcete v ambulancii vyberať poplatky (I. Humeník)
15:00 - 15:05

Otvorenie a organizačné info

15:05 - 16:05

JUDr. Ivan Humeník, PhD. (partner v advokátskej kancelárii h&h PARTNERS)

Ktoré pravidlá vládnu vyberaniu poplatkov a kde ich nájdem upravené? ・ Rozdiely medzi zmluvnou a nezmluvnou ambulanciou ・ Aké sankcie hrozia za nezákonné poplatky? ・ Mám zmluvu s poisťovňou. Môžem si od pacienta žiadať doplatok, ak mi poisťovňa platí málo? ・ Musím mať cenník, aj keď som nezmluvný poskytovateľ a pracujem na priame platby bez zmluvy s poisťovňami? ・ Štyri základné pravidlá, ktoré ak dodržíte, bude váš cenník „OK“ ・ Diskusia

16:05 - 16:15

Prestávka

2. Blok: Praktické odporúčania pre tvorbu cenníka a poučenia z rozhodnutí VÚC o poplatkoch (L. Kavarniková)
16:15 - 17:00

Mgr. Lenka Kavarniková (právnik v advokátskej kancelárii h&h PARTNERS)

Príklady z praxe, z ktorých sa môžeme poučiť ・ Takto postupujeme pri tvorbe cenníka pre ambulanciu ・ Tri praktické kroky, ktorými uvediete svoje pravidlá vyberania poplatkov vo vašej ambulancii do používania

17:00 - 17:15

Diskusia

Partneri workshopu

Partneri workshopu