Informovaný súhlas v psychoterapeutickej praxi – vysvetlíme, prečo a ako poučiť klienta a ostať v bezpečí

  • 23. októbra 2024
  • online platforma MS Teams
  • 49€
Program workshopu

PSYCHOTERAPEUTI, STRÁVTE JEDEN JESENNÝ VEČER S NAMI A BUDETE V BEZPEČÍ PO CELÝ ROK! 

Správna psychoterapeutická intervencia nespočíva len v bezchybne prevedenom výkone terapeuta, ale aj v poučení klienta a získaní jeho súhlasu. To všetko je potrebné zaznamenať aj do zdravotnej dokumentácie. Poučenie klienta o účele, obsahu a metodike navrhovanej psychoterapie predstavuje dôležitú požiadavku, napĺňanie ktorej môže v praxi spôsobovať praktické problémy. Kde na to zobrať čas a ako poučenie zaznamenať? Musí byť poučenie vždy písomné a čo všetko by malo obsahovať? Jedno je isté, a potvrdia to viacerí lekári/psychoterapeuti, ktorí majú už nejakú skúsenosť so súdnym konaním – schopnosť spätne preukázať súhlas klienta s poskytnutím zdravotnej starostlivosti vie vyriešiť veľa problémov. A keď advokát vidí v dokumentácii psychoterapeuta, ktorého má zastupovať pred súdom, políciou, či ÚDZS, „kvalitný“ informovaný súhlas podpísaný jeho (toho času už) nespokojným klientom, tak mu srdce radosťou poskočí :-), pretože to vytvára efektívne možnosti právnej ochrany psychoterapeuta.

Poďme na to! Ukážeme vám praktické finesy, ktoré pomôžu minimalizovať najvýraznejšie riziká vo vašej praxi. Začneme pri malej násobilke informovaného rozhodovania klienta a dostaneme sa až k špecifickým delikatesám súhlasov pri činnosti psychoterapeuta vo výcviku, či právnym podmienkam nahrávania klientov pre účely vašej edukácie v rámci výcvikov a kurzov. Zoznámime vás so súborom overených zlepšovákov, ktoré vám uľahčia dennodenné fungovanie v psychoterapeutickej praxi. Cieľom životaschopného spôsobu získania súhlasu klienta so psychoterapiou totiž nemá byť len rešpekt voči klientovi, ale aj kreovanie bezpečného prostredia pre samotného psychoterapeuta.


Termín: 23.10.2024 (streda) od 17.00 do 19.30

Miesto: online prostredníctvom platformy MS Teams


SPÍKRI:

JUDr. Ivan Humeník, PhD., partner v advokátskej kancelárii h&h PARTNERS

Mgr. Lenka Kavarniková, právnička v advokátskej kancelárii h&h PARTNERS


PRE KOHO JE WEBINÁR URČENÝ?

Webinár je organizovaný v spolupráci so Slovenskou psychoterapeutickou spoločnosťou a je primárne určený psychoterapeutom. Vítané sú však aj iné povolania, v rámci ktorých sa stretávate s podobnými otázkami, ako budú predmetom webinára.


INFORMÁCIE O CENE WEBINÁRA

Cena webinára je 49 EUR/osoba. Nie sme platcami DPH.

Deň pred termínom konania webinára zašleme zaregistrovaným účastníkom, ktorí uhradili registračný poplatok, odkaz s prístupovými údajmi, prostredníctvom ktorého budú môcť webinár sledovať online.


INFORMÁCIE K PRIHLÁSENIU

Prihlásiť sa môžete priamo na našej stránke prostredníctvom registračného formulára, v ktorom si zároveň môžete vybrať, či registračný poplatok uhradíte kartou alebo bankovým prevodom.

Ak sa webinára nebudete môcť zúčastniť v deň jeho konania, nič sa nedeje, každému zaregistrovanému účastníkovi, ktorý uhradil registračný poplatok, zašleme do niekoľkých dní od skončenia webinára prístupové údaje k jeho kompletnému záznamu, ktorý bude mať k dispozícii po dobu 1 týždňa.

Ak Vám už teraz napadajú otázky k téme, na ktoré by ste v rámci webinára radi dostali odpoveď, napíšte nám ich na office@medius.sk a my ich posunieme nášmu prednášajúcemu.

Informovaný súhlas v psychoterapeutickej praxi – vysvetlíme, prečo a ako poučiť klienta a ostať v bezpečí

Program workshopu

1. Blok: JUDr. Ivan Humeník, PhD.
17:00 - 17:05

Otvorenie a organizačné info

17:05 - 18:15

JUDr. Ivan Humeník, PhD. (partner v advokátskej kancelárii h&h PARTNERS)

Základná otázka – naozaj musí mať psychoterapeut pre účel poskytnutia terapie informovaný súhlas klienta? ・ Informovaný súhlas ako proces, ktorý musí mať svojho „pána“. Ako môžu dobre nastavené procesy znížiť riziká neriadenej eskalácie nespokojnosti klienta smerom na súdne konanie a zníženie reputácie psychoterapeuta? ・ Kto je partnerom pre psychoterapeuta pri rozhodovaní o zdravotnej starostlivosti? Rozdelenie spôsobilý/nespôsobilý klient (dieťa + osoba so zúženou spôsobilosťou na právne úkony) ・ Základné kamene informovaného súhlasu: poučenie a vyjadrenie rozhodnutia klienta ・ Základné prvky poučenia: rozdelenie podľa adresáta poučenia a času poskytnutia poučenia, štruktúra poučenia a možnosť klienta odmietnuť poučenie ・ Je možné používať „generálne“ poučenie/informovaný súhlas pre „všetko“? ...Ani nie... Prečo? ・ Zapisovať, zapisovať, zapisovať! Vyžaduje zákon, aby boli poučenia a súhlasy vždy v písomnej forme? Opäť – ani nie..., i keď, dajte si pozor na...

18:15 - 18:25

Prestávka

2. Blok: Mgr. Lenka Kavarniková
18:25 - 19:10

Mgr. Lenka Kavarniková (právnik v advokátskej kancelárii h&h PARTNERS)

Vybrané typy informovaných súhlasov – individuálna psychoterapia, párová/rodinná psychoterapia, psychoterapia a terapie poskytované terapeutom vo výcviku, súhlas klienta s vyhotovením záznamu pre účely jeho použitia v rámci výcviku terapeuta alebo na výskumné účely ・ Pikošky zo súdnych siení – čo konštatovali súdy vo vzťahu k zápisom do dokumentácie pacienta a čo si z toho môže psychoterapeut vziať ako poučenie hneď pri svojom najbližšom klientovi ・ Naše odporúčania a praktické rady, ako postupovať, aby ste nemuseli tlačiť desiatky či stovky strán poučení a boli právne chránení

19:10 - 19:30

Záverečná diskusia

Partneri workshopu

Partneri workshopu